class "kapsulicerik_icsol1" İçeriği Buraya Gelecek

 

İNSAN VE DOĞA ETKİLEŞİMİ

İnsan her anında çevresindeki doğal ortamdan etkilenmekte hayatını doğal çevrenin şartlarına göre belirlemektedir. Örneğin; insan, tarım, turizm, ulaşım gibi faaliyetleri ile giyim, gıda, yerleşme gibi ihtiyaçlarını, iklim ve yeryüzü şekilleri gibi doğal unsurların etkisinde kalarak yapabilmektedir. İlk çağlardan günümüze kadar doğa ve insan arasındaki etkileşim sürekli devam etmiştir. Günümüzde sanayi devriminden sonra artan makineleşmenin etkisiyle insan doğaya çok daha fazla etki etmiş ve doğal süreci olumsuz etkilemiştir.

Kupon Kodu: SLCD

Bu kitap senin için. Hemen kupon kodunu kopyala ve www.kitapfatihi.com 'a git. Sepette hediye çekini kullan, kitabını al!

Bu konuda insanın doğal ortama verdiği zararlar değil insanın doğal çevrenin şartlarına göre düzenlediği yaşamsal faaliyetlerini ele alacağız. Yaşadığınız yere bir bakın neden burdasınız, bunun illaki bir sebebi olmalı. Ve yaşadığınız yerdeki doğal ortama bir bakın neleri göreceksiniz. Belki görebileceğiniz doğal bir ortam yoktur. O zaman düşünün yaşadığınız yerde neden bu kadar çok bina var yada bu yol neden buraya yapılmış. Tüm bunlar aslında doğal çevrenin bize çekici gelmesiyle başladı. Bu şehir büyük ihtimalle düz bir arazi üzerine kurulmuştur. Belki trafiği çok yoğundur bekide önemli ticaret merkezi olduğu için. Belki birçok şehri birbirine bağlayan bir yerdedir belki de denize kıyısı vardır. Belki Asya ile Avrupayı birbirine bağlıyordur. Tüm bunlar aslında doğa ve insan etkileşiminden doğmaktadır. Bazende doğa çok uygun olmasada insan bunu kendisine uygun hale getirebiliyor. Aşağıda bununla ilgili örnek durumlardan bahsedilmiştir. Bu örnekler büyük projelerdir ve çevremizde milyonlarca daha küçük örnekler vardır.

 

Manş Tüneli

Fransa ve İngiltere arasındaki Manş Denizi’nin 91 metre derinliğinde inşa edilen Manş Tüneli deniz içerisinde toplam 38 km uzunluğuyla dünyanın en uzun su altı tünelidir. Bu tünel iki ülke arasındaki demiryolu ulaşımını sağlamaktadır. Tünel 1994 yılında hizmete açılmış ve bugün satte 300 km hıza ulaşabilen trenler ile ulaşımı sağlamaktadır.

Fransa ve İngiltere arasında bir deniz var ve iki ülke arasındaki ulaşımı olumsuz etkilemektedir. Deniz yolu ulaşımı yavaş bir ulaşım olduğu için iki ülke arasında tercih görmezdi. Deniz doğal bir unsurdur fakat burada ulaşımı sıkıntıya sokmuştur. İnsanlarda bu sıkıntıyı tünel yaparak çözmüşler ve ulaşımı hızlı ve rahat hale getirmişlerdir.

 

Central Valley Projesi

Kaliforniya’daki eski bir çöl alanı olan Central Valley bölgesi verimli bir tarım alanına dönüştürülmüştür. Bölgede yer alan dağlardaki sular kanallarla aşağı kesimlere iletilerek bölge verimli tarım alanı haline gelmiştir. Bu sulama projesinin maliyeti yüksek olduğu için bölgere ekonomik değere sahip tarım ürünleri yetiştirilmektedir. Ancak son zamanlarda artan nüfusla beraber gelen şehirleşme tarım alanlarının azalmasına sebep olmuştur.

 

Yapay Nehir Projesi

Libya’nın güneyindeki yeraltı sularının sulama amacıyla ülkenin kuzeyindeki sahil kesimlerine taşınması amaçlanmıştır. Bu sayede günde 5 milyon metreküp su taşınarak yaklaşık 150000 hektar alan sulanacaktır. Proje 1984 yılında başlamış ve tamamlandığında su taşıma hattının uzunluğu 4000 km yi bulacaktır.

 

İsviçre ve Dağlar

Avrupa kıtasının ortalama yükseltisi ve engebeliliği en fazla olan ülkesi İsviçre’dir. Buna rağmen Avrupa’nın en gelişmiş ulaşım sistemine sahip ülkelerinden biri yine olan İsviçre’dir. İsviçre ortalama yükseltisi 4000 metreyi geçen  Alp dağlarıyla kaplıdır. Normalde dağlar ulaşımı olumsuz etkileyen büyük bir faktördür ancak burada gelişmiş teknolojilerle tüneller ve viyadükler yapılarak ulaşım imkanları geliştirilmiştir. Kara ve demiryolu ulaşımı sayesinde dağlık bölgede kış turizmi de canlanmış ülke ekonomisine katkı sağlanmıştır.

 

Hollanda Kıyıları

Hollanda Avrupa’nın yükseltisi en az olan ülkesidir. Ülkenin en yüksek yerleri bir kaç tepeden oluşur ve yükseltileri 350 metreyi geçmez. Ülke topraklarının çoğu deniz seviyesi altındadır. Bu yüzden sık sık deniz taşkınlarına maruz kalmaktadır. Kıyı kesimi taşkınlardan korumak için kıyıya setler ve barajlar yapılmıştır. Bu sayede topraklarının çoğu deniz seviyesinde ve altında olan ülke topraklarını kullanabilir duruma gelmiştir.

 

Güneş Görmeyen Köy Viganella

İtalya’da dağlar arasındaki bir vadide yer alan Viganella köyü yılın 3 ayı güneş ışığı almıyor. Bunun için köyün karşısında bulunan bir tepeye, güneş ışığını köye yansıtacak şekilde tasarlanmış ve konumlandırılmış aynalar koyulmuştur. Bu aynalar bilgisayarla kontrol edilerek güneşin yıllık ve günlük hareketine göre programlanmış ve güneş ışığından istifade edilmiştir.

 

 

 

 

class "kapsulicerik_icsag1" İçeriği Buraya Gelecek


Lise Coğrafya Dergisi öğrencilere hizmet eden ücretsiz sitedir. İçeriğimizin tamamı özgündür. Sitemiz okula yardımcı kaynaktır. Sitemizde ki hiç bir veri kopyalanamaz ve kullanılamaz, ancak kaynak gösterilerek ve bilgi vererek kullanabilirsiniz. Kaynak göstererek kullanma hakkı sadece öğrencilere aittir. Ticari amaçla kopyalanması, basılması, yayınlanması kesinlikle yasaktır.