class "kapsulicerik_icsol1" İçeriği Buraya Gelecek

ŞEHİRLERİN FONKSİYONLARI VE ETKİ ALANLARI

 

ŞEHİRLERİN FONKSİYONLARI

Yerleşik hayata geçilmesiyle tarım faaliyetlerinin başlaması birbiriyle ilişkili durumlardır. Daha önceleri insanlar toplayıcılık ve avcılıkla geçinirdi ve bu durum insanların sürekli yer değiştirmesine yani göçebe bir hayat tarzı benimsemesine sebep olmuştur. İnsanların göçebe yaşamayı bırakıp sürekli aynı yerde kalmaları beraberinde topraktan üretim yapmalarını sağladı. Toprağı ekip biçtiler ve bu yeni geçim kaynakları oldu. Toprağı bırakıp gidemediler çünkü toprağa ektikleri ürünlerin bakıma ihtiyacı vardı. Tarım faaliyetlerinin geçim kaynağı olması insanın sürekli aynı yerde kalmasını sağladı.

Yerleşik hayata geçmek ve tarımla uğraşmak dışında başka geçim kaynaklarıda ortaya çıktı. Tarım aletleri ve çanak çömlek üreten yeni zanaatkarlar ortaya çıktı. Üretimin artması ticareti ortaya çıkardı. Ticaretle beraber para ve ulaşım ortaya çıktı. Ticaret gelişti yerleşim yerleri arasında ulaşım sağlandı. Şehirler büyüdü ve şehirlerin yeni ihtiyaçlarıyla beraber başka meslek dalları da ortaya çıktı.

Yerleşmelerin kurulması ve çeşitli mesleklerin hayata girmesiyle birbirinden farklı özelliklere sahip şehirler kuruldu. Tarım, sanayi, madencilik, ticaret, ulaşım, turizm gibi çeşitli meslek dalları şehirlerin ekonomik fonksiyon alanlarını oluşturdu. Sadece ekonomik özellikler değil tarihi, dini ve kültürel özelliklerine görede şehirlerin fonksiyonları belirlendi. Şehirlerde sadece bir tane ekonomik fonksiyon yoktur. Birden çok ekonomik faaliyet rol oynar ancak bunlardan bazıları yada bir tanesi diğerlerine göre daha çok ön plana çıkmaktadır.

Bazı şehirler madenleriyle ön plana çıkmıştır. Almanya'nın Essen şehri, Türkiye'de Zonguldak kömür yatakları ile ön plana çıkmış şehirlerdir. Essen'de çıkarılan kömür sayesinde gelişen sanayi burada nüfusun hızla artmasını ve şehrin gelişmesini sağlamıştır.


ESSEN

Şehirlerin bazıları sanayi faaliyetleriyle ön plana çıkmıştır. Özellikle sanayi devriminden sonra ortaya çıkan büyük sanayi şehirleri hızla gelişmiş ve aşırı derecede nüfuslanmıştır. Türkiye'de İzmit sanayi faaliyetleriyle ön plana çıkan şehirleren biridir.


ZONGULDAK


İZMİT

Mekke, Medine, Roma, Kudüs gibi şehirler dini özellikleri bakımından öne çıkan şehirlerdir. Mekke ve Medine Müslümanların kutsal olarak kabul ettiği şehirlerdir. Hristiyanlar Roma'yı, Yahudiler Kudüs'ü kutsal şehir olarak kabul etmiştir. Kudüs aynı zamanda Müslümanların, Hristiyanların ve Yahudilerin kutsal kabul ettiği bir şehirdir. Dini özelliği bakımından önemli olan şehirlerin coğrafi durumları pek önem arzetmemektedir. Mekke'nin coğrafi konumuna baktığımızda sıcak çöl bölgesindedir ancak dini özelliği olduğu için nüfus miktarı çoktur ve her yıl milyonlarca insan tarafından ziyaret edilip ticari faaliyetleride gelişmektedir.


Mekke

Şehirlerin nüfusunun artmasına ve gelişmesine katkı sağlayan bir faktörde eğitimdir. İngiltere'nin Oxford şehri dünya çapında eğitim fonksiyonuyla bilinen bir şehirdir.

Şehirlerden bazıları idari fonksiyona sahiptir. Roma, Londra, Ankara gibi şehirler ülke başkentleri oldukları için idari özelliklere sahiptir. Özellikle Roma uzun yıllar başkent olması özelliği ile önem kazanmış bir şehirdir.


Oxford


Roma

Deniz kıyılarında gelişmiş olan liman şehirleri ve ulaşım olanakları iyi olan şehirler ticari anlamda önem kazanmıştır. Özellikle deniz kıyısında olan ve büyük limanlara sahip şehirler liman şehirleri fonksiyonuyla ön plana çıkmaktadır. Marsilya, İstanbul gibi şehirler bu yönüyle gelişmiş şehirlerden bazılarıdır.

İstanbul, Tokyo, Paris gibi şehirler kültür özellikleriyle ön plana çıkar. Paris kültür, sanat, moda özellikleriyle dünya çapında önemli olan bir şehirdir.

Şehirlerin bazıları birkaç özelliği ile ön plana çıkabilmektedir. Örneğin İstanbul sanayi faaliyetleri ve ticari faaliyetleriyle özellik kazanmış bir şehirdir. Bu şehir coğrafi konumunun verdiği avantajlar sayesinde bir çok özelliği gelişen bir şehirdir.


Tokyo


İstanbul

 

ŞEHİRLER FONKSİYON
İstanbul Kültür,liman,ticaret,sanayi
Mekke Dini
Essen Maden,sanayi
Şam Ticaret
Marsilya Liman
Oxford Eğitim
Tokyo Sanayi,ticaret,kültür
Paris İdari,kültür,sanat
Niğde Tarım
Londra İdari,ticaret,kültür
Roma İdari,dini,ticari
Moskova İdari,ticari,kültür

 

 

class "kapsulicerik_icsag1" İçeriği Buraya Gelecek


Lise Coğrafya Dergisi öğrencilere hizmet eden ücretsiz sitedir. İçeriğimizin tamamı özgündür. Sitemiz okula yardımcı kaynaktır. Sitemizde ki hiç bir veri kopyalanamaz ve kullanılamaz, ancak kaynak gösterilerek ve bilgi vererek kullanabilirsiniz. Kaynak göstererek kullanma hakkı sadece öğrencilere aittir. Ticari amaçla kopyalanması, basılması, yayınlanması kesinlikle yasaktır.