class "kapsulicerik_icsol1" İçeriği Buraya Gelecek

ÜLKELERİN UYGULADIKLARI NÜFUS POLİTİKALARI

 

Rusyada Nüfus Politikaları

Rusya'daki nüfus politikalarını 2 döneme ayırabilir. Birincisi Sovyetler Birliği süreci, ikincisi Sovyetler Birliği'nin dağılmasından sonraki dönem.

Sovyetler Birliği döneminde 1917 ile 1991 yılları arasında uygulanan politika doğum hakkının kadına ait olmasıydı. Kadın istediği zaman istetiği kadar çocuk sahibi olma hakkına sahipti. Bu dönemde eğitim, sağlık gibi temel ihtiyaçların devlet tarafından karşılanması sebebiyle nüfus artış hızı yüksekti. Ayrıca tarımda işgücüne olan ihtiyaçta nüfusun hızlı artmasının sebeplerinden biridir. Sovyetler Birliğinin 1991 yılında dağılmasından sonra ülkenin ekonomik sistemi ve nüfus politikaları değişmiştir. Artık nüfus artış hızı düşmeye başlamış ve 2000 yılından sonra ülke nüfusu azalmaya başlamıştı.

Rusya'da nüfusun azalması büyük bir sorun olarak görülüyordu. Bu nedenle nüfus artış hızını arttırmak için bir takım uygulamalar esas alınmıştır. Bu uygulamalardan biri ülkeye gelen göçü kolaylaştırmak olmuştur. Bu sayede ülke nüfusunun artması planlanmıştır. Doğum oranlarının yükseltilmesi ve ölüm oranlarının azaltılmasıda ülkenin nüfusu arttırmak için uyguladığı diğer politikalardandır.

Doğum oranlarının arttırılması için ikinci çocuktan sonraki çocuklar için aileye ekonomik yardım verilmiştir. Doğum oranlarını arttırmak için yapılan teşviklerden biride afişler ve reklamlardır. Ölüm oranlarının yüksek olmasının sebebi aşırı alkol ve sigara tüketimiydi. Ölüm oranlarını azaltmak için alkol tüketimi sınırlandırılmıştır. Doğum oranlarını arttırmak ve ölüm oranlarını azaltmak için yapılan uygulamalar başarılı olmuştur. Böylelikle ülke nüfus artış hızı biraz olsun yükselmeye başlamıştır.

 

Nijeryada Nüfus Politikaları

Nijerya 1960 yılında bağımsızlığını kazandıktan sonra bu yıldan 1990 yılına kadar nüfusu askeri ve ekonomik güç olarak görmüştür. Bu yıllar arasında nüfus artış hızı oldukça yüksektir.

1990 yılından sonra ise Nijerya, nüfus artış hızını azaltıcı politikalar uygulamaya başlamıştır. ABD'nin de desteğiyle evlenme yaşının yükseltilmesi, halk eğitimi gibi uygulamalarla nüfus artış hızı 2007 yılından itibaren azalmaya başlamıştır.

 

 

 

class "kapsulicerik_icsag1" İçeriği Buraya Gelecek


Lise Coğrafya Dergisi öğrencilere hizmet eden ücretsiz sitedir. İçeriğimizin tamamı özgündür. Sitemiz okula yardımcı kaynaktır. Sitemizde ki hiç bir veri kopyalanamaz ve kullanılamaz, ancak kaynak gösterilerek ve bilgi vererek kullanabilirsiniz. Kaynak göstererek kullanma hakkı sadece öğrencilere aittir. Ticari amaçla kopyalanması, basılması, yayınlanması kesinlikle yasaktır.